Bürgergeld у Німеччині: що треба знати про новий вид виплат

З 1 січня 2023 року в Німеччині почали діяти  зміни, які стосуються доходу громадянина. Мова йде про нову допомогу від держави у вигляді Bürgergeld, яка передбачає коригування виплат через інфляцію.

Допомога Bürgergeld: які виплати отримають українці

Копіювати посилання

В Німеччині запрацював проект Bürgergeld – нова форма соціальної державної допомоги, яка замінить попередні виплати з безробіття Hartz IV. Це стабільна видача коштів, на котру можуть розраховувати особи, які потребують допомоги. Таким чином держава стимулює усі верстви населення доєднуватися до життя суспільства та працевлаштовуватися. 

Відповідно до нововведень, українські біженці отримуватимуть матеріальну допомогу нарівні з німцями. Розмір виплат зросте на 40 – 50 євро на місяць. Перехід на новий дохід відбувається автоматично.

Умови підтримки від держави

Копіювати посилання

Важливо врахувати, що підтримка від держави надається лише малозабезпеченим. Тому після подання заяви на отримання фінансової допомоги відповідні органи перевіряють доходи людини, яка претендує на виплату під час пошуку нового місця роботи. Додатково доведеться надати дані про статки членів сім’ї або співмешканців. 

Доходи - це всі гроші, які заробляє особа. Ними може бути і сума, отримана від здачі в оренду житла, і перераховані кошти за надання одноразової послуги.

Доходом вважається:

 • заробітна плата;

 • прибуток від підприємництва;

 • допомога з догляду за дитиною Elterngeld;

 • дитячі виплати Kindergeld;

 • відсотки від капіталовкладень;

 • здача в оренду нерухомості чи майна;

 • отримання аліментів на дитину;

 • пенсійні виплати;

 • повернення податків після подання податкової декларації.

Попри суворий контроль окремі види надходжень не вважаються доходом, а саме: 

 • підтримка біржі праці навчання;

 • пенсії або виплати з інвалідності;

 • заробіток менше як 100 євро на місяць;

 • повернення грошей за невідповідний товар чи послугу.

Майно заявника на допомогу (Das Eigentum)

Копіювати посилання

Майно – це власні речі особи, вартість яких можна визначити у грошах. Серед них: готівка, заощадження на всіх рахунках, зокрема українських, польських тощо, квартири, машини, дорожчі за 15 000 євро, дачі, коштовності, акції та інше. При цьому неважливо, чи володіє особа цими речами у Німеччині, чи вони залишаються за кордоном. Загалом для оцінки матеріального забезпечення враховується та частина майна, яку можна використати для заробітку. Наприклад, шляхом продажу речей або здачі їх в оренду. Втім, є майно, що не може приносити коштів для життя. Тоді людина або сім'я вважаються такими, що потребують і можуть отримувати допомогу.

Коли заявник вперше подає заявку на отримання "громадянської допомоги", він повинен активно шукати роботу. Адже центр зайнятості буде виплачувати допомогу лише тим, хто на початковому етапі має не більше 40  тисяч євро заощаджень. Проте, ця норма діє лише рік, після цього кожен член сім'ї, незалежно від віку, має право лише на суму 15 000 євро заощаджень.

При цьому зазначається, що просто так витратити кошти на розваги чи подорожі не можна. Якщо ж особа проігнорує цю заборону, їй буде відмовлено у подальших виплатах у рамках Bürgergeld.

Дані про майно та дохід допомагають соціальним службам прийняти рішення про схвалення допомоги, а також вирахувати її розмір. Аби уникнути подальших проблем із виплатами, важливо вказувати достовірну інформацію та повідомляти про будь-які зміни.

Якщо ж одержувач замовчує факт додаткових доходів, соціальна служба має право вимагати повернення виплаченої допомоги Bürgergeld та накладати адміністративні штрафи. Крім того, цілеспрямований обман в особливо великих розмірах карається позбавленням волі на термін до 5 років.