Чи можна змінити країну тимчасового захисту?

Зміна країни тимчасового захисту – одне з  найпоширеніших питань серед українців. Розбираємо, чи можливо це, та як організувати переїзд, не втративши при цьому статус тимчасового захисту.

Перше і головне питання: Чи можна змінити країну тимчасового захисту.  Відповідь - так, але є певні нюанси.

 Тимчасовий захист українців у ЄС регулюється єдиним нормативно-правовим актом – директивою ЄС №2001/55, яка була прийнята 4 березня 2022 року. На основі цього документу кожна країна ЄС розробила свої власні нормативно-правові акти, що стосуються тимчасового захисту, тому правила перебування у різних країнах можуть дещо відрізнятися.

У самій директиві не вказано, що українці можуть отримати тимчасовий захист тільки один раз. Втім, деякі країни, наприклад Швейцарія, не дозволяють надавати статус повторно, якщо громадянин України вже мав його в одній із країн ЄС.

Як змінити країну тимчасового захисту: інструкція

Копіювати посилання
  • Перш за все, слід звернутися до консульства країни, до якої ви плануєте переїхати і уточнити чи можливо це. Законодавство країн ЄС часто змінюється, тож слід отримати актуальну інфу.

  • Далі потрібно анулювати ваш нинішній статус тимчасового захисту у країні перебування. Втім, у ряді країн, процедура анулювання ще не прописана. У такому випадку слід:

– надіслати лист на email органу, який займається міграційними питаннями і надавав тимчасовий захист, у якому вказати, що ви відмовляєтеся від тимчасового захисту на підставі сімейних обставин;

– розірвати всі угоди, які ви укладали в країні вашого перебування: банківські рахунки, договори оренди майна, на електроспоживання, інтернету, телефону.

  • Переїхати до країни, куди планували і заново оформити статус тимчасового захисту.

Якщо ви переїжджаєте до Великої Британії, Канади або США, то анулювати статус не обов’язково, адже він анулюється автоматично через певний час. Наприклад, у Польщі він анулюється через 30 днів відсутності, у Німеччині – через 6 місяців.