Як не втратити виплати від JobCentr у Німеччині при поїздці в Україну?

Майже 1 мільйон українців знайшли притулок у НІмеччині. Тож тут розповідаємо, як повернутися в Україну та не втратити соціальні виплати.

Німеччина встановила низку правил, про які повинні пам'яти біженці, що бажають виїздити до України тимчасово чи на постійне проживання. Від цього залежить їх статус в Німеччині та нарахування грошових виплат.

Чи можна їхати в Україну зі статусом тимчасового захисту?

Копіювати посилання

Всі хто має статус на перебування ( (Aufenthaltstitel) і відповідну посвідку (згідно з параграфом 24 Закону про перебування), може їздити до України. Ви маєте право повернутися до Німеччини в будь-який час, якщо вже отримали посвідку на проживання. Перед виїздом звертайте увагу на дійсність посвідки, і за необхідності, зверніться за її продовженням.

Чи можна втратити статус захисту при виїзді з Німеччині?

Копіювати посилання

Якщо ви виїжджаєте з Німеччини на короткий строк, статус на перебування в Німеччині не втрачається. Однак дозвіл на перебування буде анулюваний тим, хто перебуває поза межами Німеччини понад 6 місяців. Також позбавити посвідки можуть у разі виїзду на короткий строк з "нетимчасової причини", наприклад для навчання або догляду за членом сім'ї. Міграційна служба може подовжити дозволене шестимісячне перебування поза межами Німеччини, якщо буде доведено, що відсутність є обмеженою і тимчасовою.

Якщо ви вирушаєте у короткострокову поїздку, зніматися з реєстрації в міграційній службі Німеччини непотрібно.

Чи можна покидати Німеччину з тимчасовю довідкою на проживання?

Копіювати посилання

Тичасова довідка (Fiktionsbescheinigung) видається особам, які вже подали заявку на дозвіл на перебування, але ще не встигли його отримати. Громадяни України можуть безперешкодно повернутися до Німеччини, навіть якщо вони ще не отримали посвідку і мають тільки тимчасову довідку за умови, що вони мають біометричний паспорт.

 Громадяни України без біометричного паспорта можуть повернутися без візи до Німеччини до 30 листопада 2022. Проте варто пам'ятати, що за відсутності біометричного паспорту і візи Fiktionsbescheinigung не дає права їздити в інші країни Шенгену або подорожувати через них транзитом в Україну. Тому варто проконсультуватися з місцевою міграційною службою перед поїздкою в Україну, що варто врахувати в кожному окремому випадку.

Чи продовжать платити допомогу?

Копіювати посилання

Допомога з безробіття II категорії  (ALGII) продовжать  виплачуватись й надалі, якщо поїздка триватиме не довше трьох тижнів. Всього на рік дозволено три тижні або 21 день, включаючи вихідні та державні свята.

Якщо поїздка триває від трьох до шести тижнів, центр зайнятості виплачує допомогу лише за три тижні.  Якщо поїздка триває довше, ніж шість тижнів, то фінансову допомогу з безробіття не виплачуватимуть упродовж усього цього часу. Після повернення треба буде знову подати заяву на оформлення ALGII.

Хто повертається повністю в Україну, не може отримувати фінансову допомогу з безробіття. 

Якщо ви отримуєте фінансову допомогу з безробіття II категорії і хочете виїхати з Німеччини, треба вчасно повідомити про це свій Jobcenter. Центр зайнятості повинен дати дозвіл на вашу відсутність