Як у Польщі оформити Карту побиту для біженців з України

З 1 квітня 2023 року деякі категорії українських біженців можуть подавати документи на отримання карти тимчасового побиту, тобто посвідки на проживання. 

Це передбачено змінами закону «Про допомогу громадянам України у зв'язку із збройним конфліктом на території України», ухваленими у січні 2023 року.

Що таке карта тимчасового побиту

Копіювати посилання

Карта тимчасового побиту – це особливий уніфікований дозвіл, який дозволяє іноземцю легально працювати та перебувати у Польщі без наявності візи. Отримати карту можуть особи, які планують перебувати на території Польщі понад 3 місяці. Видають документ строком на 1-3 роки з можливістю продовження.

Карта побиту для українців: які умови

Копіювати посилання

Щоб отримати карту, біженці повинні підпадати під одну з цих категорій:

  • бути офіційно працевлаштованими у Польщі;

  • виконувати у Польщі висококваліфіковану роботу (вчені, інженери, айтішники тощо);

  • вести підприємницьку діяльність на території РП.

Якщо ви не відповідаєте цим критеріям, польський спецзакон підтримки українців надає вам право легального перебування до 23 серпня 2023 року. Якщо ви переїхали до Польщі до 24 лютого 2022 року, можете подавати документи на стандартних засадах (робота, навчання, возз'єднання сім'ї тощо).

Карта дає українським біженцям вільний доступ до польського ринку праці (на термін дії виду), можливість міняти роботодавця без необхідності отримання нової картки, а також вільно подорожувати Європою.

Карта побиту для біженців: які документи потрібні

Копіювати посилання

Для отримання карти біженцям з України потрібно подати заяву із супровідними документами до Воєводського уженду (Urząd Wojewódski) за місцем проживання. До загальних документів належать:

  • анкета;

  • копія закордонного паспорта (в окремих випадках інший документ, що підтверджує особу);

  • копія документа про надання номера PESEL зі статусом UKR;

  • 4 актуальні фотографії;

  • підтвердження сплати гербового збору (440 злотих – за дозвіл на тимчасове проживання з метою виконання звичайної роботи та роботи за професією, яка потребує високої кваліфікації; 340 злотих – за дозвіл на ведення підприємницької діяльності);

  • підтвердження сплати внесків до Закладу соціального страхування (ZUS);

  • додатки залежно від виду дозволу, на який подаєте заяву (з метою працевлаштування, ведення підприємницької діяльності або виконання висококваліфікованої роботи).

Формуляр анкети можна отримати у відділі справ іноземців у Воєводському уженді за місцем проживання. Ви маєте власноруч заповнити анкету у двох екземплярах. Іноді інспектори вимагають додати медичне страхування та документ, що підтверджує наявність місця проживання. Наприклад, договір оренди або купівлі квартири/будинку.

Важливим етапом оформлення карти побиту є здавання відбитків пальців. Однак у випадку з біженцями це не обов'язково, адже їх братимуть з реєстру PESEL. Це дозволить прискорити процедуру отримання рішення.