Міжнародний день демократії був 15 вересня

Свято було створене восени 2007 року за ініціативою Генеральної асамблеї ООН. Ідея його встановлення прийшла під час святкування дванадцятої річниці 1-ї міжнародної конференції, яка була присвячена новим і відновленим демократіям. Того ж таки дня Президентка Єврокомісії втретє за період війни приїхала до Києва на зустріч із Володимиром Зеленським. Серед іншого, вони говорили і про тих українців, які були змушені тікати від війни в Україні.

Президенти вважають, що українцям не знадобиться створювати стимули для повернення додому після завершення війни. Про це Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляєн заявили, відповідаючи на запитання кореспондента після переговорів у Києві.

Із початку повномасштабного вторгнення рф в Україну до країн Європейського Союзу виїхали понад вісім мільйонів українців, але більшість із них уже повернулася додому.

"Звісно, ми хочемо дати українським друзям, які потребують допомоги, якнайбільше підтримки. Але ми також знаємо, що вони знову хочуть повернутися додому, відбудувати Україну і перетворити її на процвітаючу державу", – додала глава виконавчого органу ЄС.

"Близько 5 млн українців (що виїхали від війни до Євросоюзу) вже повернулося додому. Ми знаємо, що вони хочуть додому, хочуть розбудовувати Україну, перетворюючи її у процвітаючу країну", - заявила Урсула фон дер Ляєн, пояснивши, що не бачить небезпеки для України, пов’язаної з тим, що частина громадян можуть залишитися в ЄС і не повертатися додому. Президентка Єврокомісії наголосила, що повернення українців вже розпочалося, і вона вважає що проблем із цим не буде.

"Мені здається, що шукати внутрішню мотивацію Українцям не треба, вони люблять нашу державу і хочуть приїхати додому. Головне і складне питання – гарантувати їм безпеку", - заявив президент, додавши, що "безпека – це протиповітряна оборона". Як повідомлялося Зеленський заявив, що  Україна веде переговори з 5 державами про системи ППО.

Також президент виділивши у якості пріоритету реконструкцію освітньої інфраструктури, зруйнованої або пошкодженої внаслідок бойових дій.  "На її відновлення нам потрібні гроші. З таким запитом я вже звернувся і до Конгресу США  і до президента Байдена, і до пані Урсули", - додав він.

Крім того, Чехія, яка головує в Європейському Союзі, готова розпочати обговорення можливого продовження статусу тимчасового захисту для українських біженців.