Польща затвердила закон про нові правила для українців

Польща затвердила зміни до закону про допомогу українцям, які рятуються від війни. Правки, зокрема, передбачають "заморожування" соціальних виплат у разі виїзду громадян України з Польщі та оплати проживання у закладах розміщення біженців.

Що означає "заморожування" соцвиплат у разі виїзду з Польщі?

Копіювати посилання

Якщо українець щоразу виїжджатиме з Польщі, то соціальна допомога, яку виплачують гміни  або ZUS буде призупинятися.  Якщо перебування за межами Польщі становитиме понад 30 днів, то громадянин України повністю втратить право на соціальну допомогу та відповідний статус.

Як відновити соціальний статус та виплати у разі втрати?

Копіювати посилання

Соціальний статус може бути відновлений, якщо українець знову втікатиме від війни в Україні внаслідок воєнних дій на території країни. У жовтні 2022 року 80 000 українців на території Польщі втратили право на отримання грошових виплат від держави.

Оплата за проживання у місцях колективного розміщення у Польщі

Копіювати посилання

З 1 лютого 2023 року українці, які перебуватимуть у Польщі повинні будуть покривати вартість свого проживання.  Новими змінами передбачається, що громадяни України, які проживають у таких місцях понад 120 днів, з березня 2023 року змушені будуть платити 50% коштів власного утримання, але не більше ніж 40 злотих на добу (близько 300 грн).З травня наступного року українцям необхідно буде покривати 75% коштів проживання, але не більш ніж 60 злотих на добу (500 грн). Водночас обов’язок сплати не поширюватиметься на: людей з інвалідністю, дітей, вагітних жінок, осіб пенсійного віку та осіб, які піклуються про щонайменше трьох дітей.

Які ще правки були внесені Сеймом Польщі щодо українських біженців?

Копіювати посилання

Ухвалений документ також передбачає виділення у 2023 році з Фонду допомоги 2 млрд злотих ( 17 млрд грн) на освіту для українців у Польщі. Крім цього, зміни в законі передбачають визнання в Польщі електронного документа, доступного у Diia.pl (еквівалент польського документа mobywatel), як документа на легальне перебування в РП для українських біженців. Таким чином, цей документ разом із проїзним документом дасть право громадянину України багаторазово перетинати кордон без необхідності отримання візи.

Отримання посвідки на тимчасове проживання в Польщі

Копіювати посилання

Влада Польщі також видалила зі спецзакону положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання в Польщі (до трьох років). Проте спецзакон гарантує легальне перебування у Польщі втікачам від війни в Україні протягом 1,5 років, починаючи з 24 лютого цього року — до 24 серпня 2023 року.З 1 квітня 2023 року українці зможуть звертатися за посвідкою на тимчасове проживання у Польщі, якщо вони тут працевлаштувалися чи відкрили власний бізнес. Зокрема біженці з України тепер матимуть лише 30 днів (раніше було 90) на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL).

 

Очікується, що нові зміни набудуть чинності з 1 січня наступного року.