Реєстрація для безробітного в Польщі: умови та переваги

Українці, що знайшли прихисток в Польщі, можуть брати участь у програмах з працевлаштування або пошуку грантів під бізнес, навчатися або проходити перекваліфікацію. А також стати на облік по безробіттю. Розповідаємо, як це зробити.

Хто може зареєструватися як безробітний у Польщі?

Копіювати посилання

• Іноземці, яким дозволено перебувати у державі з гуманітарних міркувань у зв'язку з міжнародними зобов'язаннями чи державними інтересами;

• Іноземці, які є членами родини  громадян Польщі та проживають разом з ними на території країни;

• Іноземці, що мають тимчасовий захист;

• Громадяни країн ЄС;

• Власники довгострокового ВНП в іншій європейській країні у зв'язку з наміром знайти роботу, відкрити свою справу, розпочати або продовжити навчання в Польщі;

• Власники постійної посвідки на проживання у Польщі.

Розмір виплат по безробіттю та умови отримання

Копіювати посилання

Громадяни України, які оформили PESEL, отримують повний доступ до всіх виплат на тих же правах, що й громадяни Польщі. Реєстрація та отримання статусу безробітного не дає право отримувати допомогу автоматично. Матеріальна допомога виплачується тим, для кого в центрі зайнятості не знайшлося відповідної вакансії, стажування чи навчальної програми.

Також необхідно пропрацювати не менше року протягом 18 місяців перед реєстрацією. У цьому враховується не лише розмір зарплати, але і тип контракту чи термін його дії. Заробітна плата у 2022 році не повинна бути нижчою за 3010 злотих чистими. Допомога виплачується протягом 6-12 місяців. Її розмір визначається трудовим стажем.

Якщо ви відпрацювали від 5 до 20 років, можете розраховувати на стандартну ставку в 1240,80 злотих, що становить 100%. Цю суму ви отримуватимете протягом перших трьох місяців. Ті, хто пропрацював менше ніж п'ять років, отримують 80%. Іноземці з трудовим стажем понад 20 років мають право розраховувати на 120%.

Як зареєструватися у якості безробітного?

Копіювати посилання

Для того, щоб зареєструватися як безробітний на території Польщі слід звернутись до районного центру зайнятості. Адреси центрів у воєводствах можна знайти тут.

Зареєструватись можна повністю або частково онлайн. Якщо ви маєте довірений профіль або електронний підпис, всю процедуру можна пройти на цьому сайті. Якщо ні, тут можна подати заявку на реєстрацію. Але у такому випадку, щоб завершити процедуру, доведеться особисто відвідати центр зайнятості.

Переваги реєстрації у якості безробітного на території Польщі

Копіювати посилання

• Безкоштовне медичне страхування із 2023 року;

• Професійне навчання чи перекваліфікація;

• Співфінансування відкриття бізнесу;

• Матеріальна допомогу на дитину до 7 років або інша особа, яка перебуває на утриманні.