Штраф, в'язниця чи фронт: що загрожує чоловікам, які виїхали за кордон незаконно

З 24 лютого 2022 року діє заборона на виїзд чоловікам за кордон. Залишити країну може лише певна категорія чоловіків і виключно при наявності підтверджувальних документів.

Проте чимало військовозобовʼязаних намагаються обійти закон та виїхати за межі України без наявних для цього підстав.Доволі часто правоохоронні органи публікують інформацію про розкриття схем незаконного виїзду чоловіків за кордон, а організаторів притягують до кримінальної відповідальності. А що може загрожувати чоловікам, які вже незаконно виїхали за межі держави? Відповідаємо у цьому матеріалі.

Чи можливо притягнути до кримінальної відповідальності чоловіків, які вже перебувають за кордоном?

Копіювати посилання

Речник прикордонної служби Андрій Демченко в ефірі телемарафону розповів, що держава активно працює над процедурою повернення в Україну чоловіків, які незаконно виїхали за її межі та притягнення їх до відповідальності. 

Вже зараз чоловікам, які незаконно покинули межі країни важко влаштуватись у Європі, зокрема отримати статус тимчасового захисту, адже вони не мають для цього законних підстав. 

Також Держприкордонслужба співпрацює з колегами у ЄС та Молдові над вдосконаленням процедури перетину кордону та протидії будь-яким спробам незаконного його перетину.

Що загрожує чоловікам, які незаконно виїхали за кордон?

Копіювати посилання

Згідно з законодавством України перетин кордону особою, яка не має на це права або порушення правил перетину кордону, наприклад, виїзд за підробленими документами класифікується  як незаконний перетин кордону. У законодавстві прописана відповідальність за даний вид правопорушення.

Кримінальна відповідальність для чоловіків, які незаконно виїхали за кордон

Копіювати посилання

• Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів. Тобто, якщо для перетину кордону чоловіком були використані підроблені документи: паспорт, фіктивні довідки, підробленні висновки ВЛК про визнання непридатним тощо, то винному може загрожувати кримінальна відповідальність – штраф або позбавлення волі. 

• За пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі. Якщо під час виїзду чоловік намагався підкупити прикордонника, то йому загрожує позбавлення волі. Важливим уточненням є те, що відповідальність настає саме за саму пропозицію дати хабаря і не залежить від того чи вдалося вам виїхати, чи прикордонник відмовив. Покарання – штраф або позбавленням волі на строк до 4 років.

• Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Якщо у суді вдасться довести, що чоловік вчинив незаконний перетин кордону саме з метою ухилення від мобілізації, то його зможуть притягнути до відповідальності за даною статтею. Покарання в такому випадку — ув’язнення на строк від 3 до 5 років.

Адміністративна відповідальність за незаконний перетин кордону українцями

Копіювати посилання

Адміністративна відповідальність передбачена у випадку спроби незаконного перетину кордону або при незаконному перетині, тобто проходження кордону поза пунктами пропуску (через ліс, ріку тощо), переодягнувшись у жінку із чужим паспортом, в багажнику авто тощо. 

За вчинення цього адміністративного правопорушення передбачено штраф у розмірі від 3 400 до 8 500 гривень або адміністративний арешт.

Які покарання за незаконний перетин кордону можуть бути прийняті?

Копіювати посилання

З початку повномасштабного вторгнення Верховна Рада активно працює над внесенням актуальних змін у законодавство України. Наразі були запропоновані або розглядаються декілька законопроєктів, які можуть змінити систему покарань за незаконний перетин кордону, зокрема:

• Зареєстрований законопроєкт №7268, який пропонує внести до Кримінального кодексу України статтю, яка б передбачала кримінальну відповідальність за незаконний перетин кордону військовозобовʼязаним під час дії воєнного стану. Тобто замість адміністративного штрафу винному може загрожувати позбавлення волі строком від 3 до 5 років.

• Законопроєктом №7265 було запропоновано ввести кримінальну відповідальність за неповернення в Україну  після введення воєнного стану. Покарання мало стосуватись військовозобовʼязаних українців, які перетнули кордон на законних засадах, однак після введення воєнного стану не повернулись в Україну. Неповернення в Україну відповідно до законопроєкту каралося б позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Однак даний проєкт був знятий з розгляду у вересні 2022 року. 

Яке покарання загрожує чоловікам, які виїхали за кордон за системою “Шлях” і не повернулись?

Копіювати посилання

Поки що інформація стосовно притягнення до відповідальності чоловіків, які виїхали на підставі системи “Шлях” і не повернулись в Україну відсутня. Однак вже зараз можна чітко сказати, що у правоохоронних органів виникають питання до організацій, які внесли такого українця до системи.