Умови для українців у Шотландії

Важлива інформація, для тих, хто хоче знайти прихисток у Шотландії.

Як українцям потрапити до Шотландії?

Копіювати посилання

Для легального в`їзду в країну, громадянин України повинен мати дійсну візу. У Шотландії існувала спонсорська програма для українців, але її закрили, щоб надати якісну підтримку тим, хто вже перебуває в країні.

Додамо, що досі працюють кілька спонсорських програм Великої Британії: програма української сім`ї, програма «Home for Ukraine» та програма продовження візи для українців.Подати заяву на візу можна безкоштовно.

Рішення щодо надання візи приймає Візова та міграційна служба Великої Британії. Вона передасть інформацію уряду Шотландії, який повідомить вам рішення через SMS чи електронний лист. Якщо ви отримаєте позитивну відповідь, вам нададуть або візу, або офіційний лист-дозвіл. 

Біженець, який хоче прибути до Шотландії з Англії чи Уельсу, може безоплатно користуватися потягами. Для цього потрібно показати паспорт громадянина України та посадковий талон за останні 48 годин.

Українці певних категорій можуть отримати дозвіл на безкоштовний або пільговий проїзд громадським транспортом. Зазначимо, що керує цією програмою Transport Scotland.

Консультації для українців

Копіювати посилання

Отримати додаткову інформацію щодо приїзду до країни та інших питань можна в таких установах:

Ukraine Advice Scotland за телефоном + 44 (0) 800 995 6045 або електронною адресою ukraine@justrightscotland.org.uk;

Шотландська рада у справах біженців за телефоном 0 808 196 72 74;

Міжнародна організація з міграції за телефонами 527 та 0 800 505 501.

Кожному українцю важливо мати під рукою телефони й адреси посольства та консульських установ, тож рекомендуємо виписати їх:

• Посольство України у Великій Британії. Адреса: Лондон, вул. 60 Holland Park. Телефон: +44 20 7727 6312;

• Консульство Україні в Шотландії. Адреса: Единбург, 8 Windsor Street. Телефон: +44 0 131 556 0023.

Що слід робити після приїзду до Шотландії?

Копіювати посилання

У найбільших містах країни, Единбурзі, Ренфрюширі, Дамфріс-і-Галловей, працюють «вітальні пункти». Працівники радо зустрічають біженців і надають негайну підтримку – зокрема можна отримати їжу, напої та речі першої потреби. Не менш важливою є інформаційна підтримка, адже вам розкажуть про допомогу з пошуком роботи, грошові виплати, доступ до освіти й медицини.

Ви також можете звернутися до приймального центру для біженців у Единбурзі за адресою RBS Gogarburn House (175 Glasgow Road, Edinburgh, EH12 1HQ). Центр працює в будні дні з 9:00 до 17:00 та у вихідні з 9:00 до 16:00. Аналогічна установа працює й у Глазго за адресою Holiday Inn, Paisley PA3 2TE; Best Western Argyle Hotel, 27 Washington St, Glasgow G3 8AZ у будні дні з 9:00 до 17:00.

Отримання біометричного дозволу на проживання та відкриття банківського рахунку

Копіювати посилання

Це перші й найважливіші кроки, щоб повноцінно проживати в країні.Біометричний дозвіл на проживання (BRP) – це документ, який підтверджує особу, тип і термін візи та права у Великій Британії. Отримувати BRP потрібно також і дітям.

Цей документ підтверджує право біженця працювати, навчатися й користуватися пільгами в Шотландії.

Розпочати процес отримання дозволу можна онлайн, заповнивши відповідну анкету.

Наявність банківського рахунку також необхідна, зокрема для отримання виплати. Деякі банки поділилися інформацією щодо відкриття рахунків для українців:

Royal Bank of Scotland;

Bank of Scotland;

Lloyds Bank;

HSBC.

Фінансова допомога для українців

Копіювати посилання

Біженці можуть отримати до 200 фунтів стерлінгів фінансової допомоги. Виплату здійснює місцева рада вашого населеного пункту, тож потрібно звернутися до цієї установи.

Важливо зазначити, що біженці можуть отримувати фінансову допомогу через систему соціального захисту. Залежно від вашої ситуації та потреб оберіть установу та зверніться до неї: Міністерство праці та пенсійного забезпечення (DWP), податкова та митна служба Його Величності (HMRC) або служба соціального забезпечення Шотландії. Там ви зможете отримати деталі щодо наявних програм допомоги.

Медична система

Копіювати посилання

Усі українці можуть безкоштовно отримувати медичну допомогу та рецептурні ліки від Національної служби охорони здоров'я (NHS). Перед візитом до лікаря, потрібно зареєструватись у поліклініці за місцем проживання – шукайте медичний заклад за посиланням.

Ви можете отримати невідкладну консультацію лікаря, якщо ваша поліклініка не працює – телефонуйте 111.

Працевлаштування

Копіювати посилання

Українці з дозволом на проживання отримують доступ до ринку праці. Шукайте пропозиції на спеціальних сайтах:

myjobscotland

S1jobs;

ScotCareers;

Scot Jobs Net;

Jobs North;

Indeed.

Обов`язково звертайте увагу на вашу заробітну плату: якщо вона менша за встановлений мінімум, це вважають експлуатацією.